בעיות תפקוד בעיכול

במערכת העיכול יש תופעות בריאותיות שונות שעלולות לפגוע משמעותית באיכות החיים. מערכת העיכול מקיימת תפקיד חשוב מאוד בתהליכי חילוף החומרים בגופנו, וכל בעיה ולו הקטנה ביותר, עלולה לפגוע בתפקוד ובהרגשה שלנו. במאמר הבא נכיר סוגים שונים של בעיות תפקוד בעיכול.

עצירות

עצירות במובן הפשוט של המילה היא שינוי בהרגלי היציאות. שינוי זה יכול להתבטא בצואה קשה, שינוי בדפוס הצואה, יציאה שדורשת הפעלת מאמץ רב, ירידה בתדירות היציאות ועוד. עצירות תוגדר כתופעה כרונית במידה והיא מופיעה במשך כשלושה חודשים רבע מהזמן.

דימום רקטלי

הפרשה של דם דרך פי הטבעת נקראת בשם דימום רקטלי. ההפרשה עשויה להיות קטנה וגם גדולה. אם כי במידה ומדובר על דימום משמעותי התופעה עשויה להיות מסכנת חיים וחשוב לפנות בדחיפות אל בית החולים. בכל מקרה יהיה צורך לאבחן מה גורם לדימום הרקטלי, ובהתאם לאבחנה יוחלט על הטיפול הנכון.

טחורים

טחורים אלו כלי הדם שנמצאים בחלק האחרון של המעי הגס – הרקטום התחתון. הם מאפשרים לנו לשלוט על היציאות ולהפריד בין נוזל, מוצק וגזים. כאשר כלי דם אלו נמתחים, מתרחבים וגם צונחים נגרמת דלקת במקום והתוצאה היא בעיות תפקוד בעיכול. כמו כן עלולה להיווצר פקקת או קרע. התוצאה של התופעות הללו היא כאבים רבים וסבל משמעותי. כדי להקל על כאבי הטחורים מומלץ להתאים את התזונה המתאימה שתגרום ליציאות להיות רכות מה שימנע סבל מיותר בכל יציאה.

אולקוס

פצע ברירית שמצפה את התריסריון או את הקיבה נקרא בשם כיב פפטי. הפצע הזה מוכר יותר בשם אולקוס. התופעה גורמת לכאבי בטן שיגרמו למי שסובל מהם לפנות לבירור. התופעה עשויה להתמשך מספר שבועות ואף חודשים. הכאבים מופיעים בהתקפה ונעלמים לתקופת מה, וחוזרים לאחר מכן בהתקפה נוספת. יש לטפל בתופעה כדי להשיג ריפוי מלא.

סרטן המעי הגס

אחד ממחלות הסרטן השכיחות בארץ הוא סרטן המעי הגס. המחלה נפוצה בקרב נשים וגברים. והיא מופיעה גם בקרב צעירים שלא הוגדרו בעבר כשייכים לקבוצת סיכון. סרטן המעי הגס יאובחן לאחר פניה לרופא בגין תופעות שונות ומטרידות. חשוב לפנות מוקדם ככל האפשר כדי למנוע החמרה של המחלה.

סגירת תפריט