גסטרואנטרולוג מומחה  

ענף הרפואה שעוסק בחקר מחלות במערכת העיכול נקרא בשם גסטרואנטרולוגיה. ואילו הרופא שמציע מענה בתחום זה יכונה בשם גסטרואנטרולוג. בענף זה עוסקים במחלות בקיבה, בוושט, בתוספתן, במעי הדק ובמעי הגס. יש מכניסים לענף זה גם את מחלות הכבד. רופא גסטרו הוא רופא שעבר התמחות מיוחדת בתחום ויש לו את היכולות לאבחן ולהציע טיפולים בהתאם לצורך.

בדיקה גופנית שיבצע גסטרואנטרולוג מומחה

כאשר חולה פונה אל גסטרואנטרולוג מומחה, הוא יעבור לרוב בדיקה גופנית ממוקדת באוזר הבטן. בהתאם לסיבת הפניה ומצבו של החולה תבוצע בדיקה רקטלית. בדיקה זו נועדה להעריך האם קיימים טחורים או ממצאים גושיים באזור החלחולת. במקרים מסוימים יבצע הגסטרואנטרולוג בדיקות משלימות. אחת הבדיקות הנפוצות היא גסטרוסקופיה. זו בדיקה בה מחדירים צינורית דרך הפה, בקצה הצינורית מותקנת מצלמה המדגימה את מערכת העיכול העליונה – כולל את הושט, הקיבה, והחלק הראשון של התריסריון. בדיקה זו מאתרת כיבים, בקעים וכן ממצאים חשודים.

קולונוסקופיה לשירות הגסטרואנטרולוג

בנוסף יבצע הרופא במידת הצורך בדיקת קולונוסקופיה. בדיקה זו מתבצעת בהחדרת צינורית ומצלמה דרך פי הטבעת, וזאת כדי לדגום את המעי הגס. הבדיקה הזו נועדה לאתר מחלות מעיים דלקתיות, סעיפים וכן ממצאים חשודים.

ביופסית כבד ובדיקות נוספות

קיימות בדיקות נוספות שיבצעו אותן במידת הצורך. ביופסיית כבד זו בדיקה שהמטרה שלה היא לבדוק מחלות כמו היפטיטיס מסוגים שונים, מחלה זו עלולה להיות בכבד. הבדיקה הזו תבוצע על ידי החדרת מחט לאזור הכבד והוצאה של רקמה שנשלחת לבדיקה. הדמיות נוספות שעשויות לשמש את הגסטרואנטרולוג  הן CT בטן, חוקן עם חומר ניגוד, צילום מערכת העיכול אחרי בליעת חומר ניגוד, צילום בטן ריק ועוד. כל הבדיקות ייערכו לפי החלטת הרופא המטפל והצורך לאבחן את מצבו של החולה.

באילו מקרים מופנה החולה לגסטרואנטרולוג מומחה?

חולה מתחיל את דרכו אצל רופא המשפחה. במידה ומתעורר חשד כל שהוא של מחלות דרכי העיכול בין אם מדובר במחלה חריפה או מחלה כרונית במערכת העיכול יופנה החולה לרופא גסטרו. התסמינים הרווחים הם הקאות ושלשולים כרוניים, מחלות דלקתיות, עצירות, כאבי בטן וצרבות. אנמיה, זיהומים בדרכי העיקול וחשד לסרטן המעי הגס.

בעיות בדרכי העיכול בהחלט מעיקות וגורמות לסבל רב. אך חשוב לדעת שאם מתמודדים עם תסמינים שונים שקשורים למערכת העיכול, יש לפנות אל רופא מתאים. וזאת כדי להגדיר את מקור הבעיה, ולהתאים לה את המענה הרפואי המתאים בהתאם לנתונים ולמצב המחלה.

אילו תסמינים מוכרים בתחום מערכת העיכול?

בתחום מערכת העיכול קיימים סימפטומים שונים שמהווים סיבה לפנות אל גסטרואנטרולוג. בין היתר מדובר על עצירות, שלשולים, הקאות, דימום רקטלי, כאבי בטן, ירידה או עלייה דרסטית במשקל ועוד. על הסימפטומים הללו עשויים לנבוע גם מווירוס, אך הם בהחלט עלולים להצביע גם על קיומה של מחלה משמעותית יותר. מסיבה זו חשוב לפנות אל גסטרואנטרולוג על מנת לבחון את המצב ולבצע בדיקת עומק. ולאחר מכן להתאים את הטיפול המתאים.

מה מציע גסטרואנטרולוג?

גסטרואנטרולוג הוא רופא בעל התמחות בענף הגסטרו. כלומר, יש לו ידע רב בכל מה שקשור למערכת העיכול ולבעיות שעלולות להתפתח בה. לגסטרואנטרולוג יש כלים מקצועיים שונים אשר מאפשרים לו לערוך בדיקות מקיפות. וזאת כדי לאתר את הבעיה הקיימת. לאחר אבחון יסודי ומדויק יוכל גסטרואנטרולוג לקבוע במה מדובר, ומה שהכי חשוב – הוא ימליץ על טיפול מתאים לשיפור המצב.

התמודדות עם בעיות בדרכי העיכול

כיום יש בישראל וגם בכל העולם אנשים רבים שסובלים מבעיות בדרכי העיכול. בעיות אלו עשויות להיות קבועות והן תלווינה את האדם לאורך כל חייו. לדוגמה, קרוהן, קוליטיס, צליאק וכדומה. אמנם אין כיום מענה מלא למחלות אלו, ומי שאובחן עם מחלה כזו עתיד להכיר אותה לכל החיים. אבל יחד עם זאת חשוב מאוד להדגיש כי באמצעות טיפול נכון ניתן למנוע את הסבל. כי כאשר התזונה מותאמת והחולה מקבל את התרופות המתאימות, הוא יוכל לחיות בשלום עם המחלות הללו. אמנם הוא לא יוכל לאכול כל מה שמתחשק לו, אבל ההרגשה הכללית שלו עשויה להיות טובה.

לפנות את גסטרואנטרולוג במועד

חשוב לדעת כי יש תסמינים שעשויים לאותת על התפתחות סרטן במעי הגס. זו מחלה נפוצה שעלולה להתפתח בקרב גברים ונשים, צעירים ומבוגרים. חשוב לאבחן את המחלה מוקדם ככל האפשר כדי למנוע התפשטות והחמרת המצב.