פרופ׳ ספרבר מתמחה בייחוד בהפרעות תפקודיות של מערכת העיכול. בתחום זה יש לו מוניטין בינלאומיים. הוא מטפל בחולים מורכבים, עורך מחקרים גלובליים, והוא מרצה מבוקש ברחבי העולם.

מה הן הפרעות תפקודיות של מערכת העיכול?

ישנן מחלות, הקשורות למערכת העיכול, שהינן כרוניות. המחלות הכרוניות מתמשכות לאורך זמן רב והופכות לחלק מחייו של החולה. יש דוגמאות רבות למחלות כרוניות, למשל מחלות פרקים, סוכרת, יתר לחץ דם, ומחלות מעי דלקתיות. מחלות אלו ניתנות לטיפול ולאיזון, לחלקן יש תנודות טבעיות של רגיעה והתלקחות, אך אין להן ריפוי מוחלט.

ההפרעות התפקודיות של מערכת העיכול, כמו תסמונת מהמעי הרגיש (רגיז), שייכות לסוג זה של מחלות כרוניות. השכיחות ביניהן הם ההפרעות התפקודית כגון תסמונת המעי הרגיש (רגיז), עצירות כרונית, שלשול כרוני, כאב בטן כרוני, נפיחות בטן כרונית, הפרעות כרוניות במערכת העיכול העליונה (צרבת, בחילה והקאה, נפיחות הקיבה, ועוד). החשיבות של הפרעות אלו כפולה:

  1. הן הבעיה השכיחה ביותר בתחום הגסטרואנטרולוגיה.
  2. הן גורמות לסבל רב, לפגיעה בתפקוד (עבודה, חברה, בית ,זוגיות), ולפגיעה קשה באיכות החיי הסובלים.

הפרעות אלו נובעות מבעיה בתפקוד המערכת ולא במבנה שלה. למשל, במערכת העיכול יתכן ליקוי בתנועתיות של המעיים שגורם לאי-סדירות ביציאות ו/או סף רגישות נמוך לכאב, הגורם לכאב הבטן הכרוני. חשוב להבין שאין בדיקה שגרתית שבודקת ליקויים אלה בתפקוד. לכן כל הבדיקות הן תקינות והחולה עלול להיתפס כסובל מבעיה פסיכולוגית. לעתים קרובות נמסר לחולה ש "אין לו כלום" או ש "הכל בראש שלו." השורה התחתונה היא שהחולה מתוסכל, אינו מבין מה קורה אתו, ואינו רואה עזרה באופק. גם הרופא חש תסכול וקושי בחוסר הוודאות הנוצר. מכאן נובעת החשיבות של מומחיות מיוחדת בהפרעות אלו

בגלל מורכבות הטיפול רופאי גסטרו רבים אינם מעוניינים לטפל בחולים עם הפרעה תפקודית של מערכת העיכול. לעומת זאת, פרופ׳ ספרבר רואה את הטיפול בחולים אלה כאתגר וייעוד.

סגירת תפריט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support