מחלות דרכי העיכול 

בגוף האדם פועלת מערכת מופלאה שאחראית על פירוק המזון. המערכת הזו מורכבת מאיברים שונים אשר לכל אחד מהם תפקיד חשוב במערכת. כאשר המערכת פועלת בצורה תקינה הכול טוב ויפה. אבל לא מעטים הם האנשים שמתמודדים עם תופעות שונות שקשורות למערכת העיכול. תופעות מטרידות עשויות להצביע על בעיה רפואית וכן לגרום לחולה מועקה כבדה. על כן יש לפנות לרופא משפחה כדי לבדוק את המצב. במקרים רבים יפנה רופא המשפחה את המטופל אל גסטרונאטרולוג כדי לבצע בדיקות מקיפות ולאתר את מקור המחלה.

סימפטומים למחלות בדרכי העיכול

יש מספר סימפטומים שעשויים להצביע על מחלות בדרכי העיכול. לרוב החולה יסבול מכאבי בטן רבים, שלשול, עצירות, הקאות ובחילות, עלייה או ירידה במשקל ועוד. במידה וחולה מתמודד עם אחד יותר מהסימפטומים הללו יהיה עליו לעבור בירור יסודי כדאי לאבחן מה גורם לתופעות הללו. גסטרואנטרולוג יבצע בדיקות בהתאם לצורך על מנת לזהות את הבעיה. בין היתר הוא יבצע קולונוסקופיה, גסטרוסקופיה, ביופסיה, צילומי בטן ריקה ועוד.

מחלה כרונית בדרכי העיכול

בענף הגסטרואנטרולוגיה מוכרות מחלות כרוניות. אלו מחלות שעשויות ללוות את האדם לכל החיים, ואין דרך לרפא אותן. אם כי ניתן להקל על ההתמודדות ועל הסבל, ולחיות חיים תקינים הודות לטיפול רפואי מתאים ותזונה מתאימה.

צליאק – אי סבילות לגלוטן

מחלת הצליאק הינה מחלה נפוצה מאוד והיא מוגדרת כאי סבילות לגלוטן. בעברית נקראת המחלה בשם כרסת. חולי צליאק יימנעו מאכילת מאכלים שמכילים גלוטן. כל מאכל שמכיל קמח רגיל אינו מתאים לצליאקים. כאשר אדם רגיש לגלוטן נחשף לגלוטן הגוף שלו תוקף את עצמו. התסמינים של המחלה הם כאבי בטן, נפיחות בטן, שלשולים וכן משקל ירוד.

דלקות מעי

קטגוריה נוספת של מחלות דרכי העיכול הן מחלות מעי דלקתיות. המחלות השכיחות הן קרוהן וקוליטיס. שתי המחלות הללו מאופיינות בדלקת בציפוי הפנימי של המעיים. דלקת זו גורמת להתקפי שלשול דמי או מימי וכן לכאבי בטן. קיימות דרגות חומרה שונות במחלה זו. אין נכון להיות תרופה לריפוי הדלקת הזו. אבל יש דרכים להקל על המחלה ולשפר את איכות החיים של החולה.

סגירת תפריט