מחלת הרפלוקס

רפלוקס זו הפרעה במערכת העיכול שמתבטאת בתוכן חומצתי שעולה מהקיבה לוושט, ומביא לנזק גם לאיברים נוספים באזור; סינוסים, ראות, פה ולוע. התופעה הזו מלווה בסימפטומים שגורמים  לפגיעה באיכות החיים. המעבר של המרכיב החומצתי מתאפשר לרוב בגלל תפקוד לא תקין של הסוגר אשר קיים בין הקיבה והוושט.

גורמים נוספים לרפלוקס

אמנם התופעה העיקרית היא תפקוד לקוי של הסוגר. אך יש גורמים נוספים. לדוגמה, בקע סרעפתי, לחץ תוך בטני בגין השמנה או הריון, עיכוב של פינוי מזון בגין סוכרת, עיכוב התרוקנות תוכן הוושט בגלל פריסטלטיקה חלשה או בשל מוקוס בכמות מופחתת. יש גם סיבות נוספות כמו עישון, צריכה מופרזת של שתיית משקאות אלכוהוליים ועוד. צריכה של מזונות מסוימים יחריפו את התופעה. כמו כן יש תרופות מסוימות שעלולות להשפיע על התפתחות מחלת הרפלוקס או להחמיר אותה.

אילו תסמינים מאפיינים את התופעה?

כאשר התוכן החומצי עולה מהקיבה לוושט הוא עלול לגרום לנזק גם לריאות, ללוע ולפה. יש לציין כי התסמינים לא מתבטאים רק בוושט, מה שעלול להקשות על אבחון נכון. צרבת ורגורגיטציה מאפיינת את התופעה. ועלולה להתלוות גם דלקת של הוושט. צרבת כתוצאה מרפלוקס עשויה להיות קלה, בינונית וקשה. בנוסף מלווה התופעה בצרידות, פגיעה בשיניים, ריח רע מהפה, כאבים בחזה, אסתמה ועוד.

כיצד מטפלים ברפלוקס?

אדם שסובל מרפלוקס צריך לפנות אל רופא גסטרואנטרולוג כדי לקבל טיפול מתאים. כי התופעה אינה חולפת מאליה ללא טיפול. חשוב כל כך להתאים את אורח החיים בהתאם למצב וכן לשלב תרופות שיועילו לנוכח התופעה. האבחון של התופעה מתבצע על סמך התלונות של החולה, כמו כן יבצע הרופא בדיקה גופנית. אפשרות נוספת שתאשש את החשד כי החולה סובל ממחלת הרפלוקס היא ניסיון לתת תרופות לרפלוקס. במידה והן מסייעות ומקלות על הסימפטומים זה מראה כי אכן מדובר על רפלוקס. במקרים מסוימים יבחר הרופא להפנות את החולה לבדיקת גסטרוסקופיה. בבדיקה זו יוחדר סיב אופטי ואפשר יהיה לבחון את הריר ואת תקינות מערכת העיכול. לאחר אבחון מדויק יוחלט על טיפול תרופתי ממומלץ שיועיל וישפר את מצב החולה.

סגירת תפריט