תסמונת המעי הרגיש

מכלול של תסמינים במערכת העיכול שכוללים שלשולים ועצירות, כאבי בטן ונפיחות יוגדרו במרבית המקרים כתסמונת המעי הרגיש. התסמונת הזו אינה מוגדרת כמחלה והיא לגמרי לא מסוכנת. אך התסמינים של התופעה בהחלט משמעותיים ועלולים לפגוע באיכות החיים ובהרגשה הכללית של האדם.

מה גורם לתופעה?

לא ידוע כיום מה גורם לתופעה, אם כי יש השערות שונות בדבר גורמים, כמו תקשורת לקויה בין עצבי מערכת העיכול למערכת העצבים המרכזית, שינויים הורמונליים שיש להם השפעה על מערכת העיכול, וכן שינוי שנוצר בדפוס הפעילות של שרירי דופן המעי. כמו כן יש לציין כי כאשר חל שינוי בהרכב החיידקים החיוניים שקיימים במעי הגס עלול הדבר לגרום לתסמונת זו. מוכר בעיקר לאחר טיפול אנטיביוטי או אחרי זיהום במערכת העיכול.

אילו תסמינים יש לתופעה?

תסמונת המעי הרגיש מתבטא לרוב במגוון תסמינים שעשויים להופיע כולם יחד, או כל אחד לחוד. אלו כאבי בטן שחשים הקלה בהם אחרי יציאה, יציאות מרובות ועצירות, שלשולים, הפרשת ריר בצואה, גזים מרובים ונפיחות באזור הבטן. תסמונת זו נחשבת למצב כרוני שעלול ללוות את האדם למשך תקופה ממושכת. מתברר כי החמרה במצב עלולה להתרחש כאשר האדם נמצא בתקופה לחוצה. אמנם אי אפשר להעלים את התופעה, אבל יש טיפול מתאים שמקל משמעותית את הסבל. כדאי ומומלץ לפנות אל גסטרואנטרולוג מומחה לקבלת הטיפול המתאים..

אבחון מדויק של תסמונת המעי הרגיש

האבחון של התופעה מתבצע בעיקר לפי האנמנזה שהמטופל מוסר לרופא וכן על בסיס בדיקה גופנית. לרוב יוכל רופא לקבוע כי מדובר בתופעה זו בהסתמך על תיאור תסמינים. אך יש מקרים בהם הרופא יבקש לבצע בדיקות מסוימות על מנת לאשש את הקביעה. בדיקות דם וכן בדיקות צואה יאפשרו לקבוע באופן מוחלט כי מדובר על תסמונת המעי הרגיש.

טיפול מומלץ

טיפול בתסמונת המעי הרגיש מתמקד בהקלה על תסמינים. חשוב להקפיד על ארוחות מזינות בזמנים קבועים, לנהל אורח חיים בריא, לשלב פעילות גופנית וכן להפחית במשקל במידה וקיים משל עודף. יש גם טיפולים משלימים שעשויים להביא תועלת לעניין זה. חשוב לציין כי שתיית מים מרובים מועילה למצב, וכן מניעת לחצים בחיי היום יום.

סגירת תפריט